Yüksek gelirli turist Türkiye'yi keşfediyor

Yüksek gelirli turist Türkiye'yi keşfediyor

Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçilerin gelir durumuna göre dağılımı incelendiğinde son 10 yılda orta gelire mensup grubun toplam girişlerdeki payı gerilerken yüksek gelir grubuna mensup kişilerin ise oranı artıyor. Türkiye...

Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçilerin gelir durumuna göre dağılımı incelendiğinde son 10 yılda orta gelire mensup grubun toplam girişlerdeki payı gerilerken yüksek gelir grubuna mensup kişilerin ise oranı artıyor. 

Türkiye Otelciler Federasyonu’nun Ekin Grubu ile birlikte hazırladığı Turizm Raporu’nun 3’üncüsü dün açıklandı. Raporda yer alan verilere göre 2001 yılında Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçiler içerisinde yüksek gelirlilerin payı yüzde 13.63 iken bu rakam 2009 yılında yüzde 18.7’ye ulaştı. Raporun değerlendirildiği basın toplantısında konuşan TÜROFED Başkanı Ahmet Barut, “Türkiye turizmde üçüncü atılım sürecine girdi. Bu, çok hızlı bir gelişimi ve değişimi de beraberinde getiriyor. Bu kapsamda müşteri kitlesi, talep yapısı, pazar dağıtımı gibi önemli değişim süreçlerinden geçiliyor. Son yıllarda Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçilerin yapısı içinde üst gelir grubu olanların payı artıyor” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.