Ceren Cansu Yılmaz

Ceren Cansu Yılmaz

ZAMLAR HIZ KESMİYOR…

Gönül ister ki sizlerle buluştuğum bir köşe yazısında zamlardan, ekonominin halinden, vatandaşın düştüğü vaziyetten bahsetmeyip, güzel şeylerden konuşalım. Ama izin verilmiyor işte. Ülkede zamlar hız kesmiyor, e insan da ülkenin bu acı gerçeklerine sırtını dönemiyor.

Haziran ayı zamlarla başladı. Elektrik ve doğalgaza zam yapıldı. Doğalgazda fiyatlar konutta yüzde 30, sanayide yüzde 10 arttı. Sanayi ve ticarethanelerde kullanılan elektriğe yüzde 25, konut ve tarımsal faaliyetlerde kullanılan elektriğe ise yüzde 15 zam geldi.

Konutlarda kullanılan doğalgazın birim fiyatında yüzde 30, elektrik üretimi için kullanılan doğalgazın birim fiyatında yüzde 16, elektrik üretimi dışında kullanılan doğalgazın birim fiyatında ise yüzde 10 artış oldu.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) internet sitesinde, haziran ayına ilişkin tarife tablosuna bakıldığında, konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine Haziran ayında uygulanacak satış fiyatı, bin metreküp doğalgaz için 3 Bin 264 lira, sanayi aboneleri için ise bin metreküp doğalgaz için 10 Bin 416 Lira oldu.

Elektrikte ise mesken abonelerinin tarifesine yüzde 15, sanayi ve ticarethane abonelerinin tarifesine ise yüzde 25 zam yapıldı.

Çiftçi üretemez, vatandaş geçinemez durumdayken her bir geçen gelen zamların altından artık nasıl kalkılır gerçekten bilemiyorum. Ayın sonunu nasıl getiriyoruz hayret ediyorum. Esnafın, çalışanın, vatandaşın kartları her ay takla attırmaktan tepe taklak olmuş durumda. Kartların, faturaların ödemeleri borçla yapılır olmuş, o alınan borçlarda katlanmış vatandaşın boyunu geçmiş durumda. Bir de üstüne her şeye zam. Esnafın, üreticinin en temel gider kalemiyken elektrik, doğalgaz bunlara gelen her bir zam temel ihtiyaç olarak aldığımız her şeye yansıyacak. Ne yazık ki geçen ay az da olsa aldığımız şeyi bu ay alamayacağız.

Doğalgaz bulduk diye her bir televizyon kanalında sevinçle bangır bangır bağırırken, o günde bugüne elektriğe 12, doğalgaza 13 kere zam yapıldı. Şimdi siz varın siz düşünün bulsak mı daha iyiydi bulmasak mı?

Ben daha kötü ne hale gelebiliriz bilmiyorum. Hayret ediyorum, her geçen gün daha da çok hayret ediyorum…

Haftaya görüşmek dileğiyle. Sağlıcakla kalın…

Önceki ve Sonraki Yazılar