Ceren Cansu Yılmaz

Ceren Cansu Yılmaz

ZEYTİNLİKLERİMİZE DOKUNMA!

Günlerdir ülkede tartışma yaratan, bir doğa katliamına neden olacak Enerji Bakanlığı Yönetmeliği’ne konulan ve Resmi Gazete’de yayımlanan ek maddeden bahsedeceğim sizlere.

Enerji Bakanlığı yönetmeliğe ek bir madde koyarak zeytinliklerin maden sahasına dönüşmesinin önünü açtı. Yönetmelikte yapılan bu değişikliğin gerekçesi ise elektrik ihtiyacının karşılanması olarak açıklandı ancak Türkiye Kurulu zaten gücün yarısını kullanıyor durumda.

Türkiye Kurulu enerji gücünün sadece yarısını kullanırken, Bakanlığın zeytinlikleri enerji ihtiyacı bahanesini öne sürerek maden sahası haline getirmesinin asıl nedeninin “RANT” olduğu ise hepimizin malumu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın maden yönetmeliğine bir madde ekleyen yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu ek madde ile tapuda zeytinlik olarak kayıtlı olan alanlarda ülkenin elektrik ihtiyacını karşılamak üzere yürütülen madencilik faaliyetlerine izin verilebilecek. Ülkenin elektrik ihtiyacını karşılamak üzere yürütülen madencilik faaliyetlerinin tapuda zeytinlik olarak kayıtlı olan alanlara denk gelmesi ve faaliyetlerin başka alanlarda yürütülmesinin mümkün olmaması durumunda, bu faaliyetlerin bitiminde sahanın rehabilite ederek eski hale getirileceğinin taahhüt edilmesi şartıyla zeytin sahasının madencilik faaliyeti yürütülecek kısmının taşınmasına izin verilebilecek.Verilecek izinler için madencilik faaliyeti yürütecek kişinin madencilik faaliyetleri bitiminde sahayı rehabilite ederek eski hale getireceğini ve Tarım ve Orman Bakanlığınca uygun görülecek alanda dikim normlarına uygun, faaliyet yürütülecek saha ile eşdeğer büyüklükte zeytin bahçesi tesis edeceğini taahhüt etmesi zorunlu olacak.Zeytin sahasının taşınmasına ilişkin tüm masraf ve taleplerden madencilik faaliyeti yürütmesi yönünde lehine karar verilen kişi sorumlu tutulacak. Tabi inanırsanız!

Bir zeytin ağacının ömrü 300 ile 400 yıl arasında. Ve zeytin ağacının dikiminden sonra ürününü verimli bir şekilde verecek olgunluğuna gelme süresi ise 35 yılı buluyor. Doğada yaptığımız katliam, doğanın bizden aldığı öçler ders almamıza yetmedi mi? İnsanoğlu olarak bozduğumuz ekosistem karşısında ödediğimiz bedeller yetmedi mi? Ülkemizde geçimini zeytinden sağlayan çiftçiye, üreticiye yaptıklarımız yetmedi mi?

Her zaman söylüyorum, bu Dünya’nın başına gelen en kötü şey biz insanlarız. Ve biz insanoğlu doğaya verdiğimiz bu zararın bedelini iki cihanda da ödeyemeyeceğiz.

Tarım alanlarımıza, ağaçlarımıza, zeytinliklerimize DOKUNMA!

Haftaya görüşmek dileğiyle. Sağlıcakla kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar